Pořizujeme si nové lyžařské boty

Chystáte se pánové na hory? Lyžařské boty jsou pro kvalitní zážitek na svahu stejně důležité, jako samotné lyže. Boty jsou totiž mezičlánkem mezi lyžemi a lyžařem a přímo zodpovídají za přenos sil do lyží a jejich kontrolu. Proto je důležité věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost. Pojďme se podívat, na co si při tom dát pozor.

Podle čeho vybírat?

Lyžařské boty si vybírejte s ohledem na vaše lyžařské schopnosti a styl lyžování. Podle toho si vyberete odpovídající tvrdost bot, kterou výrobci označují tzv. flex indexem. Flex index je orientační hodnota tvrdosti bot v nákleku a u komerčně vyráběných bot pro dospělé se pohybuje v rozmezí 50 – 130.

Nejměkčí boty s hodnotou flex indexu 50 -75 si pak vybere rekreační lyžař, který jezdí na pohodu, boty s flexí 80 -100 jsou určena pro jezdce, který má rád sportovní jízdu a občas do lyží pořádně šlápne, a modely s flexí 110 – 130 využijí lyžaři s agresivním stylem a rychlostí v krvi.

Zde je ještě třeba poznamenat, že tvrdost lyžáků by měla odpovídat tvrdosti lyží. Nemá cenu, abyste se trápili v tvrdých sportovních botách, pokud máte měkké rekreační lyže. A naopak – ze závodních lyží nedostanete pořádný výkon, když do nich zacvaknete měkké rekreační „bačkůrky“.

Správná velikost

Aby lyžařské boty mohly přesně a efektivně přenášet sílu a pokyny od lyžaře do lyží, je třeba, aby co nejlépe a nejtěsněji fixovaly nohy. Podle toho je třeba zvolit správnou velikost bot. Boty samozřejmě nesmí nikde tlačit, ale jinak by měly být opravdu co nejtěsnější bez jakéhokoliv volného místa v botě. V příliš velkých botách vám bude plavat noha a žádné velké lyžařské výkony nemůžete čekat.

Vybavení lyžařských bot

Při výběru lyžařských bot si všímejte i dalších důležitých detailů. Kvalitní modely jsou dnes vybaveny vnitřní botičkou, která se působením tepla tvaruje podle nohy lyžaře. Botičky lze po nahřátí horkým vzduchem předtvarovat.

Důležitou součástí boty jsou přezky. U kvalitních modelů jsou přezky vždy kovové, ale kvůli příjemnější manipulaci mohou být potaženy vrstvou gumy či silikonu. Přezka pak tolik nestudí a neklouže. Velmi praktické je, pokud mají přezky možnost nastavení do více poloh (marko nastavení) a případně i možnost jemného seřízení prostřednictvím otáčení přezky v závitu (mikro nastavení).

Kvalitní modely lyžařských bot mají rovněž tzv. canting, tedy možnost korigovat stranový sklon komínu, jímž lze vyrovnat případné postavení nohou do „o“ nebo do „x“.

Péče o lyžařské boty

Aby vám lyžařské boty dobře a dlouho sloužily, je třeba se o ně správně starat. Boty byste neměli nikdy nechávat mokré nebo propocené. Výbornou pomůckou je vysoušeč obuvi, který dokáže přes noc boty šetrně vysušit a nahřát. Boty pak buď můžete uskladnit (vždy se zapnutými přezkami!), nebo jít znovu lyžovat. Obouvání do nahřátých bot je velmi příjemné a může hodně ovlivnit váš celkový dojem z lyžování. Kvalitní vysoušeče navíc disponují UV zářičem, který zlikviduje všechny bakterie a zamezí vzniku bakterií, plísní a nežádoucích pachů.

vysoušeč obuvi

Kvalitní lyžařské ponožky

Posledním zdánlivým detailem, který souvisí s pohodou a fungováním v lyžařských botách, jsou lyžařské ponožky. Doby, kdy se do lyžařských bot nosily tlusté vlněné ponožky, které se s oblibou shrnovaly a způsobovaly na lyžařových nohou otlaky a odřeniny, jsou nenávratně pryč. Do dnešních dobře zateplených vnitřních botiček stačí obléci ponožky tenké, ideálně speciální lyžařské, které jsou polstrovány na místech, kde při lyžování dochází k největšímu tlaku na skelet lyžařské boty. Nejlepší modely jsou vybaveny příměsí antibakteriálních materiálů, které brání množení bakterií a vzniku plísní a nežádoucích pachů.