Bezpečně turistou

Příroda, čerstvý vzduch, pohyb, volnost, poznání – každý turista ví, proč brzy ráno sbalit batoh a vyrazit vstříc přírodě. Je však třeba se v přírodě pohybovat s respektem, nezapomínat na důležitá pravidla a na některé nezbytnosti, které by neměly chybět v žádném batohu.

Nebezpečí, které může turistu na jeho cestách potkat, rozdělujeme na subjektivní a objektivní. Subjektivní nebezpečí zahrnuje špatný odhad vlastní fyzické kondice, nedostatečné vybavení a zkušenosti, přecenění vlastních sil.

Objektivní nebezpečí vyplývá z vnějších podmínek ovlivněných především rychlou změnou počasí – padne mlha, přijde prudký vítr nebo déšť. Při těchto podmínkách rychle ubývá sil, zhoršuje se orientace v prostoru, v náročném terénu hrozí nebezpečí úrazu…

Abyste zmíněným rizikům předešli, nezapomeňte:

  • Ještě než vyrazíte, je třeba se náležitě připravit: seznámit se s trasou, určit přibližný harmonogram tak, abyste se do tmy stihli vrátit nebo dorazit k místu, kde je možné přenocovat. Zkontrolujte vybavení, připravte oblečení pro jakékoliv počasí.
  • Hurá, vyrazili jsme JZbrklost ale není na místě, dodržujte pravidla bezpečnosti: nevrhejte se bezhlavě do nebezpečného terénu, bedlivě sledujte turistické značky. Během cesty stále vyhodnocujte počasí, včas rozhodněte, jestli není třeba změnit trasu nebo se vrátit zpátky.
  • Pro jistotu mějte vždy na viditelném místě napsáno telefonní číslo horské a záchranné služby.

5 tipů pro vaše bezpečí:

  • Podle náročnosti túry zvolte minimálně jednoho parťáka, ideálně skupinku turistů.
  • Předtím, než vyrazíte z domu, zkontrolujte si vybavení a výstroj.
  • Dobře zvažte svou aktuální fyzickou kondici a nepřeceňte své síly.
  • Vytvořte si časový harmonogram s časovou rezervou, kterého se budete držet.
  • Pravidlo pro skupiny: Nejzkušenější jde jako první, za ním následují méně zkušení turisté a skupinu opět uzavírá zkušený turista. Tempo skupiny určuje její nejslabší člen.

A co ještě?

Do batůžku nezapomeňte přibalit Repelent, třeba ten typický se žlutočerveným obalem od Alpy, vyhnete se tak nepříjemnostem s bodavým hmyzem a nežádanou „památkou“ v podobě štípanců nebo přisátého klíštěte.Rozhodně také nezapomeňte na sadu náplastí – nikdy nevíte, kdy i zcela osvědčené boty “vyrobí” na noze nepříjemný otlak. Mezi další nepostradatelné pomocníky turistů patří francovka ALPA, za sto let své existence ulevuje nejen turistům od celkové únavy, ale poslouží také jako dezinfekce drobných oděrek.

Jakoukoliv mimořádnou událost, která se stane vám či které jste svědkem, co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 112 nebo 150. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte,  co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Nikdy nezavěšujte jako první a řiďte se pokyny operátora