Chceš být hasičem? Čeká tě těžká dřina.

Možná si říkáš, že být hasičem je super zaměstnání. Pokud zrovna někde nehoří, sedíš v hasičské centrále a popíjíš kafíčko. Hasiči ale bohužel nejsou jenom jednotkou bojující s požáry, ale voláni jsou k početným haváriím, katastrofám, pomáhají s odklízením zbytků po nehodách, při povodních fungují jako záchranný sbor, když chce někdo skočit z mostu nebo vysoké budovy, stahují ho dolů po žebříku, o vyprošťování nebožtíků nemluvě.

Psychické a fyzické předpoklady

Můžeme klidně říct, že hasičská práce není žádná legrace. Určitě za svou pracovní kariéru vidí mnohem víc otřesných věcí, než běžná kancelářská krysa, na což už člověk musí mít opravdu silný žaludek a pořádný kopec odvahy. Pak je tu samozřejmě také fyzická kondice, která je předpokladem vykonávání této náročné profese a znalost zákonů, vyhlášek a postupů.

V případě zasahování u skutečného požáru je třeba mít neustále chladnou hlavu, takže i psychické předpoklady tu nějaké jsou. K fyzické kondici – není asi vhodné dostat málem infarkt, pokud je třeba tahat těžké hasičské vybavení do xtého patra budovy, a profesionální hasičská výstroj pravděpodobně také něco váží.

Bez čeho by to nešlo?

Hasiči u nás mají k dispozici tři typy uniforem nebo kombinéz, podle toho, u jaké události zasahují. Bez hasičské přilby by to nešlo v žádném případě a další je pak otázkou konkrétního případu. Jen málokdo si například uvědomuje, že hasiči zasahují také u chemických havárií a katastrof, k čemuž slouží právě jeden typ hasičských oděvů, jejichž součástí jsou také speciální zásahové rukavice a nezřídka také dýchací aparát podle stupně rizika ohrožení chemickými látkami.

Takže jestli ještě pořád přemýšlíš, že být hasičem je super, raději se dvakrát rozmysli, jestli na to opravdu máš.