Chceš se stát kapitánem lodi? Dnes je to tak snadné!

V poslední době vzrůstá obliba strávit dovolenou na lodi. Představa plavit se na otevřeném moři či poznávat okolní krajinu z prostředí vodní hladiny je více než lákavá. Tento koníček je stále atraktivnější a i tebe oslovila možnost řídit loď? Jen tak se postavit za kormidlo plavidla, a vydat se plnou parou vpřed, samozřejmě nelze. V dnešní době však není vůbec složité udělat si kapitánské zkoušky a získat oprávnění řídit malé plavidlo. Tato služba je dostupná všem a to i cenově.

Aby ses stal kapitánem a mohl vyplout kdekoliv se ti zamane, je potřeba nejdříve nastudovat teorii a tu pak aplikovat v praxi. Zkrátka je potřeba nejprve získat průkaz vůdce malého plavidla skrze příslušný kurz a výcvik. Satrapa yachting s.r.o. sídlící v Praze nabízí skvělou možnost absolvovat kurz vůdce malého plavidla (dále jen VMP) zahrnující hned několik kategorií, jež můžeš mezi sebou volitelně kombinovat dle potřeby. Jdeš do toho? Zjisti si více…

Co kurz VMP obnáší?

V prvé řadě je potřeba vybrat kategorii. Mezi základní se řadí:

  • M20 – nejnižší varianta opravňující řídit motorovou loď s délkou do 20 m a do výkonu motoru 20 kW.
  • M – jde o totéž jako u M20, s tím rozdílem, že můžeš plout na lodi s neomezeným výkonem motoru.

V rámci rozšířených kategorií máš na výběr 4 varianty:

  • S20 – nutný kurz pro plavbu s plachetnicí do 20 m délky a do 20 m2 plochy plachet.
  • S – jde o stejnou kategorii jako v případě S20, nejsi však omezen plochou plachet.
  • MPZ C – umožňuje rozšířit průkaz o možnost plavby na moři do 1,8 km od pevniny nebo od pobřežních ostrovů.
  • M24 – nabízí možnost rozšířit průkaz k řízení motorové lodi do délky 24 m bez omezení výkonu motoru.

Po volbě kategorie nastává teoretická část, abys byl schopen plout na malém plavidle bezpečně a dle předpisů plavebního provozu. Tak jak tomu bývá i v autoškole, poté je možné přejít k praxi. Během 4,5 hodinového výcviku se naučíš ovládat motorovou loď, případně plachetnici, a vše, co souvisí s vyplutím i ukotvením lodi po dojezdu. Budeš seznámen s krizovými situacemi, jež mohou nastat, abys byl dokonale připraven zvládnout i nečekané okolnosti. Závěrem nezbývá nic jiného, než složit zkoušky a testy po teoretické i praktické stránce a získat průkaz vůdce malého plavidla.

Po úspěšném absolvování a s průkazem v kapse můžeš vyplout na motorové lodi nebo plachetnici po řekách a jezerech v rámci České republiky a samozřejmě i v zahraničí. Na moři je možné plavit se v příbřežní oblasti.

Říkáš si, že to není vůbec komplikované a chceš jít do toho? Neotálej a přihlas se na nejbližší kurz, který je již za dveřmi. Stačí kontaktovat Satrapa yachting s.r.o. telefonicky nebo e-mailem, pakliže budeš potřebovat poradit, případně rovnou využij možnost objednat se na online kurz. Veškeré kontakty a termíny najdeš na www.satrapayachting.cz.