Dobré klouby – základ pro běhání

Každému je jasné že organismus se s věkem opotřebovává, ale u některých „dílů“ to pocítíme dříve, například u kloubů. Bez jejich správné funkce nám bude dělat problémy každý pohyb, a to nejen běh. Pokud chceme běhat i do vysokého věku, je nutné o klouby pečovat. I po šedesátce si tak můžeme troufnout na maraton.

Velkou roli hraje dědičnost

Vše začíná při narození. Dědičnost neboli geny nám stanoví, zda naše klouby budou zdravé i v pozdějším věku. V mládí si myslíme, že máme zdravé tělo, ale ono nás po třicítce může snadno zradit. Už tehdy můžeme začít pociťovat bolesti kloubů. Může za to enormní sportování, například ve vrcholovém sportu, nebo přehnané výkony v posilovně. Někdo takovou zátěž snese, pokud mu dědičnost nadělila opravdu odolné klouby, ale jejich dobrá funkce většinou odpovídá přiměřenému zatížení.

Klouby a kosti je potřeba šeřit

Svaly se dokáží výživou a cvičením obdivuhodně zvětšit, jak nás o tom přesvědčují kulturisté. Ale klouby a kosti se zatěžováním nijak nemění. Například kost je čtyřikrát pevnější než beton, tak proč by měla být ještě odolnější? Kosti a klouby vyrostou do velikosti, která odpovídá naší výšce a typu. Nesprávným posilováním nebo zátěží je můžeme poškozovat už od mládí. Správnou polohu kloubu a jeho pohyb totiž pomáhají udržovat svaly. Pokud však posilujeme jen jednu skupinu svalů, klouby tím výrazně zatěžujeme.

TIP: Vyzkoušejte běhací pás Spotee do Fitness Aquapalace v Praze Čestlicích

Spoteee vás při běhání zavede, kam si jen budete přát díky LDC televizi, která je umístěna před běžícím pásem.

Spoteee vás při běhání zavede, kam si jen budete přát díky LDC televizi, která je umístěna před běžícím pásem.

Aby klouby vydržely zdravé co nejdéle, je důležité přiměřeně je zatěžovat, mít zdravý jídelníček a dodržovat zdravý životní styl. Například i nadváha kloubům škodí, protože je zatěžuje. Zato pravidelný pohyb jim svědčí. A žádný věk není překážkou.

Pokud jsi nikdy vážně nesportoval, co nejdříve začni rychlou chůzí, přidej kolo a plavání. Jde o to dělat sporty pravidelně a po celý rok. Kloubům však nesvědčí tzv. rychlé sporty, při nichž je nutné okamžitě měnit směr a dynamiku pohybu, například fotbal či hokej. Vystavují klouby enormní zátěži, proto už po třicítce jsou rizikem. Při dlouhodobé péči o klouby a pravidelném tréninku se opravdu nemusíš bát maratonu ani v pozdějším věku.