Jak zachránit „utopený“ mobil? Chce to rychle jednat!

S mobilním telefonem, který musíme mít ihned nadosah, tráví většina z nás převážnou většinu dne. Slouží nám nejen jako prostředek, díky kterému můžeme komunikovat s kýmkoli po celém světě, ale také jako hodinky, fotoaparát, hudební přehrávač, herní konzole, zápisník nebo přehrávač filmů či spojení s internetem. Mobil je prostě nutností, bez které už neumíme žít.

Nehody s mobilem

Při časté manipulaci s telefonem proto není o kuriózní nehody nouze. Mezi ty nejčastější patří utopení telefonu ve vaně, bazénu, louži nebo dokonce v pivu. A právě nyní, v letních měsících, se nebezpečí utopení drahého přístroje ještě zvyšuje, neboť trávíme čas na dovolených u moře, rybníka, jezera či rodinného bazénu. I tyto nehody může tvůj mobil přežít bez vážnějších následků. Mobilní telefon, který ti spadne do vody, třeba při koupání nebo řádně promokne, nemusíš automaticky vyhazovat. Pomocí pár jednoduchých kroků ho lze zachránit. Zeptali jsme se Filipa Zhanga z českého zastoupení výrobce mobilních telefonů ZTE, jak na to. Jak zachránit „utopený“ mobil?

Zdroj: www.ztedevices.cz

Mobilní telefon s výměnnou baterií

Filip Zhang

Filip Zhang radí: „Pokud ti tento typ telefonu spadne do vody, je zapnutý a zůstane ponořený méně než 30 sekund, co nejrychleji se snaž vyjmout baterii. K vypnutí nepoužívej klasické tlačítko. Pokud je po vyjmutí baterie vnitřek telefonu stále suchý, neměl by tvůj přístroj utrpět žádnou výraznou újmu. Pokud se do mobilu přeci jen dostalo malé množství vody, použij k osušení baterie a jejích kontaktů papírový kapesník, vatu nebo bavlněnou látku. Zbytek vlhkosti nechej ještě pár hodin na vzduchu vyschnout přirozenou cestou.“

V případě, že tvůj telefon zůstal ponořen ve vodě delší dobu a doslova z něj vytéká voda, je potřeba, abys jej co nejrychleji celý rozložil. Uvnitř telefonu nalezneš indikační papírek. Jestliže ten přijde do styku s vodou, zabarví se a tobě zaniká nárok na záruční opravu. Pokud zůstane papírek nezabarvený, je lepší volbou oprava telefonu v autorizovaném servisním centru. Když je tedy telefon značně „zaplavený“ a záruka se na něj už nevztahuje, pak pokračuj co nejrychleji dle těchto kroků:

  1. Sundej zadní víko telefonu a vyjmi baterii.
  2. Odšroubuj úchyty plastového krytu samotného vnitřku telefonu.
  3. Sejmi vnitřní kryt telefonu. Uvidíš desku tištěných spojů uvnitř přístroje.
  4. Elektroniku uvnitř telefonu jemně osuš bavlněným hadříkem.

K odstranění zbylé vlhkosti můžeš využít vysoušeč vlasů. Používej však studený vzduch, nepoužívej nastavení nejvyšší teploty, protože by mohlo citlivou elektroniku uvnitř mobilu poškodit. Po vysušení telefonu fénem se uvnitř přístroje mohou objevit stopy bílého nebo zeleného prachu. Ty vznikají chemickou reakcí mezi elektronikou přístroje a vodou. Na tyto stopy prachu můžeš použít štětec lehce namočený v alkoholu. Po uschnutí zbytek prachu vyfoukej. Našroubuj zpět vnitřní kryt přístroje, vlož baterii, nasaď zadní víko a zkuste tvůj mobil opět oživit.

Mobilní telefon se zabudovanou baterií

Výše zmíněné rady se vztahují na telefon s výměnnou baterií. U mobilních přístrojů, u kterých baterii nelze vyjmout se po zaplavení doporučuje zcela jiný postup. U tohoto typu mobilu, u kterého nelze sundat zadní víko, se voda většinou dostane jen pod kryt displeje. Mobil tedy rychle vypni a snaž se vodu z displeje telefonu jakoby vyklepat. Následně nech smartphone 4-5 hodin vyschnout pod žárovkou klasické stolní lampy a poté by měl opět bez problémů fungovat.

Jaké problémy se mohou vyskytnout u vytopeného mobilu?

U telefonu, který se ti podaří utopit nebo který je vystaven extrémní vlhkosti se může projevit celá řada problémů. Za nejzávažnější lze považovat to, že mobil nelze vůbec zapnout. Mezi další typické problémy patří například zamlžený a rozostřený displej nebo výrazně zhoršená kvalita zvuku při telefonování. Jak tedy těmto následkům zaplavení telefonu zabránit? Pokud budeš postupovat podle návodu, který jsme ti poskytli, pak bys měl případným problémům předejít.