Není popelnice jako popelnice. Kam s odpadem?

V každé domácnosti se vyprodukuje obrovské množství odpadu. Ten může být různého původu, od skla, plastu, kovu, papíru, přes kartony, bioodpad, stavební materiál, kompozitní obaly, zbytky jídel, různé chemické látky apod. Zkrátka jde o milióny tun smetí různorodého charakteru ročně v rámci České republiky a konkrétně jde přibližně o 300 kg odpadu na osobu. Nezanedbatelné množství, se kterým je potřeba správně naložit.

Bydlíte-li v bytě, využít můžete nespočet sběrných nádob na komunální odpad a využitelné složky, jež zajišťuje město. Rovněž se zde nachází sběrná místa. U rodinných domů, chat, chalup, je tomu jinak. Je na vás, abyste si zajistili svou popelnici. Ačkoliv to zní trošku bizarně, tato nádoba na odpad je součástí našeho bydlení. Bez ní se zkrátka neobejdete a jedna často nestačí.

Jakou koupit popelnici?

Při koupi popelnice je potřeba zohlednit především tři faktory, kterými jsou velikost, materiál a četnost přemisťování. Co se týče velikosti, je to individuální záležitost. Sami nejlépe víte, kolik odpadu průměrně vyprodukujete. Spojte to s frekvencí odvozu a vyjde vám objem, který vaše domácnost vyžaduje. Případně si zajistěte více popelnic. Na trhu je několik velikostí, od 85 litrů až po 240 litrové varianty.

Při rozhodování, jaký materiál popelnice zvolit, máte na výběr dvě možnosti. Vyrábí se z kovu nebo odolného plastu. Těžší jsou logicky kovové popelnice, jsou bez koleček a náchylnější k zrezivění. Jsou však ideální na žhavý popel a horké předměty. Plastová popelnice je lehčí, ale stále velmi odolná. Pořídit ji lze v několika barevných provedeních, čímž tuto nádobu lépe sladíte s vaším venkovním prostorem. Barvy také slouží k odlišení pro tříděný odpad. Rovněž je mobilnější, na kolečkách, takže ji snadno přemístíte, kam potřebujete. Musíte-li s popelnicí urazit delší trasu, abyste ji připravili k odvozu, mobilnější varianta je jistě lepší volbou.

Vyplatí se investovat do kvality!

Zmíněné faktory jsou z pohledu typu popelnice velmi důležité, ale rozhodujícím faktem je i kvalita provedení. Ano, můžete namítat, že se jedná o zcela obyčejnou věc a nezáleží na tom, jaká je kvalita použitých materiálů, ale opak je pravdou. Někteří výrobci a dovozci z východu, kteří na našem trhu toto zboží prodávají, nesplňují bezpečností a kvalitativní normy. Nejsou tak přijímáni do výběrových řízení pořádaných městy, ale nabízí své výrobky soukromým osobám, tedy majitelům rodinných domů, chatařům, chalupářům apod. S takovými plastovými popelnicemi ale můžete brzy narazit na problém.

Co se může stát s levnou a nekvalitní popelnicí?

Zvolíte-li levnou variantu v domnění, že jste výhodně nakoupili, můžete již brzy nakupovat další. Takže se vám ve finálně nákup popelnice prodraží. Nekvalitní plastové popelnice v mrazu praskají, prohýbají se, lámou se po tlakem vysoké váhy, mají nepřilnavý povrch a dokonce i více smrdí. Nehledě na to, že nejsou odolné vůči bio odpadům a chemikáliím.

Kde popelnici pořídit?

I při nákupu popelnice si vyberte správného dodavatele. Sázkou na jistotu je společnost komunální technika (KTech), která prodává kvalitní plastové popelnice a kontejnery již přes 16 let. Nabízené produkty se pyšní vysokou odolností a splňují řadu požadovaných norem (např. DIN 30 700, UNI 9260, DIN EN 840-1). Do mnohých měst a obcí dodává popelnice, lavičky, kontejnery, koše na psí exkrementy a další sběrné nádoby. Zde si popelnici pro vaše potřeby bezesporu vyberete.