Kdo pivu neholduje, se bude nad rozmanitostí chutí jednotlivých druhů rozplývat jen těžko. I vy jistě máte ve svém okolí pár podivínů, kteří by o zlatavý mok nezavadili pohledem. Nepoznají rozdíl mezi světlým ležákem a francouzským svrchně kvašeným pivem… Což není váš případ, protože moc dobře víte, že když se pije s mírou, prospívá zdraví. Ale víte také, jaké pivo zvolit k jídlu?
Pivní etiketa neexistuje
Máte svoji značku, které se nehodláte vzdát? Pak vás jistě potěší, že něco jako pivní etiketa neexistuje. Zda budete dodržovat nepsaná pravidla, je na vás. Podstatné je, aby vám pivo k obědu chutnalo.
K regionálnímu jídlu patří regionální pivo
Pokud máte pravidla rádi, bude se vám líbit to nejjednodušší. Chybu rozhodně neuděláte, když si k místnímu jídlu dáte místní pivo – třeba nápoj osobitého charakteru z restauračního pivovaru.
Podle druhu jídla
Další zásada spočívá v pití lehčího piva k lehčím pokrmům a piva s vyšším obsahem alkoholu k těžším jídlům. Potíž je v tom, že se těžší pivo pije teplejší a není tak osvěžující. A podle některých odborníků je kombinace více alkoholického piva a pikantního jídla velkou zátěží pro metabolismus.
Harmonie a kontrasty
Zvolit pivo, jehož chuť bude v harmonii s chutí hlavního jídla, rozhodně není špatný nápad. Dejte si tmavší pivo s barvou po karamelovém sladu s čokoládovým dezertem a pochopíte, o čem je řeč. Anebo se vydejte cestou kontrastu – takový irský stout k ústřicím ochuceným tabascem a citronem také není špatnou volbou.
Zlaté pravidlo dobrého piva
Co je mnohem důležitější než všechny výše uvedené možnosti? Kvalita. Chcete-li si oběd či večeři opravdu vychutnat, dejte si k němu poctivý mok z prvotřídních surovin dle vyhlášené receptury na výrobu piva. Protože když vám jídlo nebude chutnat, budete mít na stole lahodný nápoj, který vám vykouzlí úsměv na rtech.