Prodej nemovitostí v Praze – moje zkušenosti při hledání bytu přes realitní kancelář a bez ní

Co si budeme povídat, sehnat bydlení v Praze nepatří k těm nejlehčím úkolům. Když se pro mě hledání a třídění inzerátů s nabídkami na prodej nemovitostí v Praze stalo aktuální, nevěděla jsem, co přesně očekávat. Je mi jasné, že v podobné situaci, jako jsem byla já, se nachází spousta dalších lidí, která s tímto procesem nemá žádné zkušenosti, a proto jsem se rozhodla sepsat pro vás všechny své poznatky.

Před tím, než jsem začala procházet inzeráty zaměřené na prodej nemovitostí, musela jsem si ujasnit, co přesně hledám

Otázkou bylo, jestli chci byt koupit, nebo budu bydlet v podnájmu. Jak už asi sami víte, ceny bytů jsou všeobecně vysoké a podle názorů odborníků mají neustále růst. O aktuální situaci s množstvím dostupných bytů v Praze a jejich cenách si můžete přečíst v tomto článku.

V mém případě byla odpověď jednoduchá. Koupi bytu si zkrátka nemohu dovolit, a kromě toho se zatím nechci usadit na jednom místě, protože nevím, jestli v budoucnu nepřijde například zajímavá pracovní nabídka, kvůli které bych se chtěla odstěhovat jinam. Tímto rozhodnutím se započal můj lov ideálního pronájmu. Myslím, že podobné rozhodnutí jako já nakonec udělá spousta dalších lidí, kteří nemají neomezený rozpočet, ale zároveň si chtějí zajistit střechu nad hlavou. V dnešní době dává přednost pronájmu stále více mladých lidí, protože vlastní bydlení si zkrátka nemohou dovolit.

Otázkou bylo, jak si nové bydlení v pronájmu najít

V dnešní době asi každý z nás nejprve zamíří na internet. S inzeráty všeho druhu se setkáte nejen na specializovaných webových stránkách, ale i na sociálních sítích. Samozřejmě i pro mě byla lákavá představa, že bydlení seženu přímo přes majitele a nebudu muset platit realitní kanceláři provize. Začala jsem pečlivě sledovat nabídky pronajímatelů a sama si podala několik inzerátů.

Je nutné počítat s tím, že konkurence mezi zájemci o bydlení je opravdu vysoká. Téměř pod každou nabídkou se rychle objevily desítky reakcí. Pronajímatelé si doopravdy mají z čeho vybírat. To je také důvodem toho, proč na mé vlastní inzeráty s poptávkou prakticky nikdo nereagoval. Zkrátka musíte být aktivní vy sami a doufat, že příhodné nabídky zaregistrujete včas.

Kvůli vysokému množství zájemců o bydlení bez realitní kanceláře je proces hledání bytu dobré zahájit s dostatečnou časovou rezervou

Připravte se na to, že hledání bytu může trvat docela dlouho. Já jsem s tím naštěstí počítala, ale i tak to pro mě znamenalo hodně stresu. Navíc jsem brzy zjistila, že pronájem přímo přes majitele nese různá rizika. Při prohlídkách bytů jsem se několikrát setkala s viditelnými závadami, o kterých by se sami majitelé vůbec nezmínili, pokud bych je sama nezpozorovala, a proto pochybuju, že by je zohlednily v nájemní smlouvě.

Před tím, než podepíšete nájemní smlouvu, pořádně si ji přečtěte

Nakonec to vypadalo, že jsem přece jen našla ideální byt. S majitelem jsme se dohodli na podepsání smlouvy. A tady přišel problém. Ukázalo se, že ve smlouvě jsou uvedené jiné podmínky, než na jakých jsem se s majitelem dohodla při prohlídce. Jsem ráda, že jsem smlouvu pečlivě pročetla. Samozřejmě jsem ji odmítla podepsat. Majitel bytu hrál překvapeného a slíbil, že smlouvu upraví. Už se neozval. Byla to nepříjemná, ale cenná zkušenost.

Po tomto zklamání jsem se rozhodla byt hledat s pomocí realitní kanceláře. Je pravda, že jsem si musila trochu připlatit, ale na druhou stranu jsem získala podstatnou výhodu – jistotu, že nebudu podvedena tak, jak se mi to už jednou skoro stalo. Ne každý zájemce o bydlení má přehled o náležitostech smlouvy a nedokáže správně posoudit stav nabízeného bytu. To by měla poctivá realitní kancelář bez problémů zvládnout.

V současné době se chystám podepsat smlouvu na byt, který jsem sehnala prostřednictvím realitní kanceláře. Provize, kterou platím, je únosná. I když jsem já sama ostražitá, jsem ráda, že je tu i někdo třetí, kdo dohlédne na to, aby byla nájemní smlouva v pořádku. Vypadá to, že můj příběh bude mít nakonec šťastný konec.

Našli jste své bydlení přes realitní kancelář, nebo jste se zvládli domluvit sami přímo s majitelem?