Uvažujete o tandemovém seskoku? Co potřebujete vědět?

Máte rádi adrenalin, anebo jste si s příchodem nového roku dali předsevzetí, že svůj život od základů změníte a budete přijímat nové výzvy? Mezi nejoblíbenější a nejvíce vzrušující adrenalinové zážitky bezesporu patří tandemový seskok. Ano, pro citlivé povahy docela odstrašující zábava. Ale výhled z nebes na okolní krajinu stojí za dobrodružství. Vsadíme se, že mu podlehnou i méně odvážné nátury. Stačí jen překonat strach a pustit se do toho s vervou.

Jestliže dlouho o tandemovém seskoku přemýšlíte, jistě není na škodu si zjistit, co vás za letu čeká. Pokud vás kvůli stachu zatím ani nenapadlo, že byste do toho šli, možná dnes změníte názor a vaše touha přece jen překoná obavy. Jak to vlastně s tandemovým seskokem je? A je tento druh zážitku bezpečný?

Instruktor je vaše jistota

Tandemový seskok vždy absolvujete se zkušeným instruktorem za zády – a to doslova. Po celou dobu k němu budete pevně připoutáni a vše necháte na něm. Vy si jen budete užívat nezapomenutelné okamžiky, které vám tento zážitek nabízí. Instruktor je vaše jistota, že vše proběhne v pořádku a nemůže se vám nic stát.

Není třeba se obávat rizika

Určité obavy se honí v hlavě snad každého, kdo o tomto zážitku uvažuje. Jedná se však o druh parašutismu s nejnižším rizikem. Moderní technika už dnes natolik pokročila, že je aktivace v podstatě spolehlivá. Tandempilot aktivuje padák, a pokud se přece jen neotevře (což je malá pravděpodobnost), k dispozici je další záložní padák. Otevře jej automatický zabezpečovací přístroj řízený počítačem.

Přípravu zvládnete

Příprava na tandemový seskok není nikterak dlouhá, ani náročná. Trvá přibližně 20 minut, během kterých si vyzkoušíte nanečisto polohu pro volný pád, dozvíte se od instruktora veškeré potřebné informace a proberete vše, co je nutné. Dostanete předpisové vybavení. Obléknete se do kombinézy, nasadíte speciální přilbu a ochranné brýle. Nezbytnou součástí je i uchycení výstroje k tandempilotovi.

Samotný tandemový seskok je nezapomenutelný zážitek

Letadlo vás vynese do potřebné výšky, kolem 4000 km, což trvá pouhých 15 minut. Po vyskočení z letadla poletíte přibližně minutu volným pádem, a to rychlostí 150 až 170 km za hodinu. Možná vás překvapí, že za tak krátký čas urazíte polovinu vzdálenosti k zemi. Poté tandempilot otevře padák a vy si budete dalších 6 – 10 minut užívat neskutečný pocit, jejž zažívají jen ptáci. Kochat se pohledem na krajinu z takové výšky je něco nepopsatelného. To se prostě musí prožít osobně! V okamžiku přistání sklouznete jen po trávě. Nic víc. Celý zážitek trvá asi o hodinu. Tato hodina vás nabije novou energií a poskytne chvilky naprostého blaha.

Tento adrenalinový sport si mohou vyzkoušet dokonce i děti nad osm let a skočit není vyloučeno ani pro stoleté staříky. Takže to zajisté zvládnete i vy! V ČR jsou tyto seskoky dostupnou záležitostí. Ceny se snižují a dropzone (míst, odkud se skáče) stále přibývá. Obraťte se na Letecké Zážitky a neváhejte vpustit notnou dávku adrenalinu do svých žil.