Aplikace jsou součástí našeho osobního, ale také pracovního života. Mohou nám pomoci uspořádat si čas a priority, ale také dopřát si relax po náročném pracovním dni. Jaké aplikace usnadňují každodenní fungování manažerům českých firem?
Pro lepší soustředění
„Prázdný inbox dokáže navodit až karmický stav. Jsou ale maily, které daný den vyřídit nemůžu, protože například na něco čekám,“ konstatuje Sandra Gligić, která stojí v čele digitální agentury Taste. Používá proto aplikaci Snooz, která umožňuje zobrazit si mail až v den, kdy ho můžete skutečně vyřídit a nemusíte se tak nechat rozptylovat tím, že ho máte pořád na očích. „V lepším soustředění mi pomáhá také aplikace Noisly, kde si jednoduše naklikám, jaké zvuky chci poslouchat a jak výrazné mají být. Můžu si zvolit i přednastavený mix pro relax nebo naopak pro produktivitu. Zvuky neupoutávají moji pozornost a dovolí mým myšlenkám proudit. Zároveň ale vytváří příjemnou clonu od běžných ruchů,“ radí Sandra Gligić.
Inspirace pro pracovní schůzky
Pro ředitele marketingu e-shopu SpokojenyPes.cz je nepostradatelným pracovním pomocníkem Asana. „Díky aplikaci mám přehled o všech projektech a nestane se mi tedy, že na nějaký deadline zapomenu. Asana mi vše včas připomene,” říká Tomáš Haškovec. Velmi si také cení Gastromapy od Lukáše Hejlíka. „Součástí mé práce jsou časté pracovní schůzky. Díky Gastromapě mám inspiraci, kam zajít a práce je zároveň i příjemným poznáváním nových míst,” dodává.
Na procvičení cizích jazyků stačí jen chvilka
K procvičování jazyků pomocí aplikace mnohdy stačí chvilka, třeba když zrovna jedete tramvají. Své o tom ví i Bronislava Chudobová z jazykové agentury Skřivánek, která má dobré zkušenosti s aplikací Hello Talk. „Svým způsobem se jedná o sociální síť pro jazykové studenty, kdy můžete komunikovat s lidmi z celého světa. Aplikace vám nabídne takříkajíc ‚ideální protějšek‘. Tedy uživatele, který má zájem o studium vašeho mateřského jazyka a vyučuje ten, který zajímá vás a v úrovni, kterou požadujete. Můžete chatovat, volat, nahrávat hlasové zprávy a učit se tak v reálném čase.“ Na procvičení slovní zásoby pak Bronislava Chudobová doporučuje aplikaci Simple Mind EU. „Je postavená na populárních myšlenkových mapách a dobře se hodí pro obecný i obchodní jazyk jako doplněk k výuce slovní zásoby. Díky intuitivnímu ovládání můžete přidávat nejen nespočet nových slovíček, ale také nápadů a poznámek, takže aplikace může výborně posloužit i jako příprava na obchodní schůzku.“
Hudba pro lepší fungování
Nikol Varčevovou, ředitelku společnosti Nicom, která nabízí počítačové, fotografické a rekvalifikační kurzy, je důležitá hudba. „S veselou písničkou jde hned všechno líp. A to po cestě do práce, v kanceláři, doma, i večírku. U Spotify mi vyhovuje, že mám každou písničku na dosah, a přitom mi nezabírá místo v telefonu,” říká Nikol Varčevová, pro kterou je tato aplikace nepostradatelná. „V kanceláři máme každá jiný hudební vkus. Máme své playlisty pro různé druhy nálady, nebo se naopak obohacujeme svými oblíbenými peckami. Když máme tvůrčí krizi, pustíme třeba Gotta a hned máme nový úhel pohledu,” dodává.
Chytré technologie v domácnosti ale i na pracovišti
David Mencl, ředitel Ekonomických staveb, fandí chytrým technologiím, které využívá jak v domácnosti, tak při utváření příjemného prostředí na pracovišti. „Favoritem mezi aplikacemi je pro mě zcela určitě ‚Domácnost‘ s technologií HomeKit. Výhodou tohoto systému je, že nepotřebujete žádnou centrální jednotku. Vše můžete pohodlně ovládat z tabletu nebo telefonu – od osvětlení, termostatů, alarmů, kamer, přes žaluzie, zámky dveří až po elektroinstalaci, a to i v případě, že jde o spotřebiče různých výrobců. HomeKit tak přinesl uživatelům naprostou nezávislost na programátorech a servisních technicích. Jde o nádherný příklad emancipace uživatelů, kdy se technologie stává mimořádně dostupnou. Navíc si v aplikaci můžete vytvářet různé profily a sdílet je s rodinou či kolegy,“ pochvaluje si David Mencl.
Na chvíli se zastavit
Pro Veroniku Brázdilovou, generální ředitelku Xeroxu, je důležité moci se i ve shonu všedních dní pozastavit, zpomalit a užít si nejen přítomný okamžik, ale díky Instagramu se občas i ohlédnout zpátky. „Ze všeho nejvíc je Instagram pro mě moderní deník plný vzpomínek. Baví mě mít po ruce vlastní život ve formě drobných připomínek každodenních momentů, kdy mi bylo třeba prostě jen dobře,” říká Veronika Brázdilová. Svůj den si neumí téměř představit bez aplikace WhatsApp, kterou někdy používá i k pracovní komunikaci. “Díky WA mám svou rodinu a kamarády vždycky jen jednu zprávu daleko. Umožňuje mi se také rychle a efektivně domluvit či poradit se s kolegy, když je potřeba,” dodává ředitelka Xeroxu.