Roztroušená skleróza se objevuje nejčastěji u lidí mezi 20. a 40. rokem, drtivé množství pacientů tvoří ženy. Ovšem podle nedávných výsledků průzkumu celostátního registru pacientů s roztroušenou sklerózou se tato choroba týká ze třiceti procent také mužů. Ti se většinou neradi svěřují, ale jejich humor a mnohdy zdravě uzemněný pohled na svět bývá ale velkým osvěžením.
Roztroušená skleróza je autoimunní onemocnění, které postihuje nervový systém, má přímý vliv na celý organismus člověka. Příčiny onemocnění nejsou doposud zcela objasněny. Lidem, kteří se právě dozvěděli o své nemoci, může pomoci právě mužský nadhled.
- Na světě žije zhruba 2,5 mil. nemocných s roztroušenou sklerózou (RS).
- V České republice přibližně 19 000 nemocných.
- RS není dědičná, genetika však může ovlivňovat vývoj nemoci u pacienta.
- RS není nakažlivá.
- RS se vyskytuje více u žen než u mužů.
Od zánětu dutin k roztroušené skleróze
První zásah do života pacient zažívá v okamžiku sdělení diagnózy roztroušené sklerózy, jak tomu bylo také u cestovatele Aleše Zajíčka. Za svůj život procestoval nejednu exotickou zemi. Navštívil Nepál, Kamčatku, Barmu a procestoval z části Evropu. Jeho příběh začíná před více než rokem při návratu z Barmy, kdy v klimatizovaném letadle po dlouhé cestě dostal obyčejnou rýmu. Cítil se velmi unavený a vše završilo náhlé ochrnutí levé ruky a nohy. První diagnóza v Thomayerově nemocnici zněla zánět dutin, po několikadenních důkladných neurologických vyšetření padl verdikt roztroušená skleróza.
Jeho přístup ale může inspirovat další nemocné. Spousta lidí se spoléhá v první řadě na internet, kde však je mnoho informací zkreslených. Pacienti by se měli obracet na ověřené zdroje, jako je například web www.rskompas.cz. Důležitý je především pozitivní přístup. „Zkušenosti z cestování mě naučily s nemocí žít. Mám-li spíše pozitivní vidění světa, na cestě se mi daří. Podobně jsme s partnerkou Janou přistoupili i ke sdělení, že mám RS,“ popisuje začátek svého příběhu cestovatel Aleš Zajíček.
I s roztroušenou sklerózou můžete aktivně cestovat do exotických krajin
Psychika hraje velkou roli, jak s nemocí bojovat. Aleše Zajíčka překvapilo sdělení, že může dělat nadále, co chce, jenom se musí více hlídat. Především si odpočinout, když je unavený. Tím se řídil i na poslední cestě na Fidži. Ošetřující lékařka ho vybavila léky do zásoby a on si na ostrovech užíval radost z pohybu.
V běžném životě pracuje v údržbě nemovitostí, v zaměstnání nijaké omezení nepotřebuje, upravil si svůj jídelníček, což je pro pacienty s RS velmi přínosné.
Plné znění rozhovoru s Alešem Zajíčkem i další informace k onemocnění roztroušené sklerózy najdete na www.rskompas.cz.