Plánuješ letní dovolenou a nechceš dva týdny jen proležet na lehátku u moře? Tu pravou dovolenou si představuješ trochu jinak? Nechej se inspirovat námi a vyber si na některé z míst, která ti nabízejí daleko víc. Záleží jen na tobě, jestli zvolíš zářivé neony Las Vegas, kubánské doutníky a pravý rum nebo třeba africké safari.
Las Vegas
Blikající neony, obří hotely, zvuk výherních automatů, neskutečné množství lidí na každém kroku v jakoukoliv denní i noční hodinu a kousek za městem vyprahlá poušť. To všechno a ještě daleko víc je Las Vegas – Město hříchu.
Místo, kde se ve Vegas všechno odehrává, se jmenuje Las Vegas Boulevard. Na této hlavní třídě dlouhé sedm kilometrů, které se neřekne jinak než The STRIP, se koncentruje všechno, za čím každoročně přijíždí do Vegas ke čtyřiceti milionům návštěvníků z celého světa – kasina, ženy a alkohol.
Pohled návštěvníka okamžitě upoutají obří hotely z 90. let, z nichž mnohé jsou imitacemi světoznámých staveb. Obdivovat zde můžeš hotel Luxor, který je kopií Cheopsovy pyramidy, hotel Paris s Eiffelovkou nebo Venetian s říčkou, na níž plují gondoly. Hitem posledních let je pak supermoderní architektura. Ceny ubytování přitom nejsou nijak závratné. Noc pro dva v apartmá s masážní vanou, kuchyní a pracovnou pořídíte za částku kolem 130 dolarů na noc. O tom, jak jsou hotely ve Vegas obrovské, svědčí i fakt, že se tu nachází 18 z 25 největších hotelů na světě.
Kroky většiny návštěvníků ve Vegas vedou dříve nebo později do některého z mnoha kasin. Při prvním pohledu na hernu přitom musí každého napadnout, že se tady ztratí – kasina jsou totiž mnohem větší, než jak je známe z televize. Jsou tu desítky stolů s Black Jackem, ruletou a kostkami a další desítky automatů. Stačí jen vytáhnout dolary a přisednout ke stolu. Je třeba mít se však na pozoru – držet v ruce žetony, sázet a hrát je natolik vzrušující, že prohrát opravdový majetek se dá velmi rychle. Na druhou stranu však platí, že kdo byl ve Vegas a Do Las Vegas se snadno dostaneš z Vídně s přestupem na londýnském letišti Heathrow nebo v Chicagu. Cena zpáteční letenky vyjde přibližně na 16 tisíc korun v závislosti na termínu odletu a návratu. Na vídeňské letiště se sedmkrát denně pohodlně dostaneš žlutými autobusy Student Agency.
Kuba
Voňavé doutníky, pravý rum a bílé pláže – tahle slova se snad každému vybaví, když se řekne Kuba. Zatímco stařec spisovatele Ernesta Hemingwaye zápasil na téhle perle Karibiku s mořem a místní obyvatelé s Castrovým režimem, ty tu budeš bojovat maximálně s kocovinou.
Po českém tuzemáku se ti na Kubě rozhodně stýskat nebude. V rodné zemi těch nejlepších koktejlů z třtinového rumu (Kubánci jej zásadně pijí čistý) k tomu ani nebudeš mít příležitost. Nápoje jako Mojito, Cuba Libre či Daiquirí totiž pod kubánským sluncem, které celoročně zajišťuje teplotu 26 až 30 stupňů Celsia, chutnají lépe než kdekoliv jinde. Milovníky drinků potěší i velmi nízké ceny – v obyčejných barech na náměstí malých měst vyjde třeba mojito vyjde zhruba na dvacet až třicet korun, v turistických městech pak samozřejmě i několikrát tolik.
Ať už se na Kubě ubytuješ kdekoliv, měl bys rozhodně navštívit Havanu. Kubánská metropole je největší a zároveň i nejkrásnější město Karibiku. Najdeš zde řadu koloniálních památek i památníků reálného socialismu typu. Mezi místa, která bys neměl při návštěvě města vynechat, rozhodně patří muzeum rumu a tabáková továrny.
Muzeum rumu ti do detailu představí proces výroby tohoto oblíbeného alkoholu. Zjistíš, jak se liší jednotlivé druhy rumu, a závěr prohlídky je spojen i s malou ochutnávkou. V tabákové továrně, v níž se denně vyrobí 25 tisíc doutníků, ti pak anglicky mluvící průvodce ukáže celý proces výroby od třídění tabákových listů přes válení cigár až po balení do krabiček. Pokud si nějaké doutníky chceš odvézt domů, mnohem levněji než v obchodě je pořídíš od některého z překupníků.
Za návštěvu na Kubě rozhodně stojí i poloostrov Varadero. Úzký 25 kilometrů dlouhý výběžek do moře je lemovaný bělostnými plážemi a nachází se na něm neskutečné množství hotelů. Díky své poloze blízko Havany, nádherným písčitým plážím a azurovému moři je cílem turistů z celého světa. Pokud se zde ubytuješ v hotelu s all-inclusive, tak si navíc můžeš dopřávat tolik Mojita nebo Daiquirí, kolik jsi schopen vypít.
Ať už díky rumu, doutníkům nebo palmám a průzračnému moři, rozhodně si na Kubě budeš připadat jako v ráji. „Letadla sem létají pravidelně z Prahy přes Amsterodam a z Vídně přes Moskvu. Zpáteční letenka tě přijde zhruba na 18,5 tisíce korun v závislosti na termínu návratu a odletu,“ říká supervizor online Richard Zanáška ze Student Agency. Před odletem je nutné si zařídit vízum. Vyjde na 750 korun a má platnost na jeden vstup a odjezd za země s maximální délkou pobytu 30 dní.
Tunisko
Severoafrická země vklíněná mezi Alžírsko a Libyi je ideální destinací pro všechny fanoušky kultovní ságy Star Wars nebo Indiana Jonese. I když totiž Tunisko nabízí spoustu historicky zajímavých lokalit, některá místa se dostala do povědomí světa až díky těmto a dalším kultovním filmům.
Příkladem je třeba berberská vesnice Matmata na kraji Sahary. Proslavily ji Hvězdné války – točily se tam scény domova Lukea Skywalker. Kulisy zůstaly a dnes slouží jako hotel. Vesnice je unikátní svými netradičními obydlími. Říká se jim troglodyty a jsou to vlastně jakési krátery, které mají dvorek, z něhož se vstupuje do jednotlivých pokojů, či spíše jeskyní.
Další místo, které proslavily Hvězdné války, je Onk Ejmel nebo také Ong Jmel u vyschlého jezera Chott el-Gharsa poblíž města Tozeur. Nedaleko skály, jíž se říká Velbloudí hřbet, nechal postavit George Lucas kulisy představující planetu Tatooine. I ty stojí dodnes a návštěvníci si je mohou volně prohlížet a prolézat.
Nedaleko Tozeuru pak filmový archeolog Indiana Jones Archu úmluvy. A v kaňonu v Sidi Bouhlel nacistům vyhrožoval, že ji vyhodí do vzduchu. Filmovou Káhiru, která nevyhovovala představám režiséra, pak sehrála medína v někdejším hlavním městě Tuniska v Kairouanu.
Fanoušci britských Monty Pythonů by zase při cestě po pobřeží neměli vynechat místo, kde se točil satirický Život Briana. Děj filmu se sice odehrává ve Svaté zemi, nicméně snímek vznikal mimo jiné v přímořském letovisku Monastir. Byly to právě zdi místního ribátu (obranné pevnosti a kláštera), na nichž hrdina píše na příkaz římského vojáka za trest stokrát, aby Římané odešli domů.
Do Tuniska se dá z Česka nejpohodlněji a zřejmě i nejlevněji dostat s cestovní kanceláří. Osmidenní pobyt začíná podle webu Dovolena.cz na částce kolem 7 tisíc korun. Ceny za dvoudenní výpravy do pouště z většiny přímořských středisek jako je Sousse či Monastir se pak pohybují kolem 2,5 až 3 tisíc korun.
Keňa
Kdo chce z Afriky vidět více než jen tradiční Egypt a další severoafrické země, měl by rozhodně navštívit Keňu. Její pobřeží omývá oceán a je rájem potápěčů a šnorchlařů, ve vnitrozemí pak lze najít rozlehlé savany, tropické pralesy, hory a hlavně safari.
Kdo by netoužil spatřit stáda slonů, pasoucí se zebry, slony, žirafy, antilopy, gepardy, nosorožce či buvoly? Divoká zvířata jsou navíc v parcích na džípy s turisty zvyklá a pózují, jako by za to dostala zaplaceno.
Nevyhledávanějším parkem je Masai Mara, který obývá kmen Masajů. Turisté se sem jezdí obdivovat každoroční migraci obrovských stád pakoňů, zeber a antilop. Významný park je i Amboseli se stády slonů a zasněženým vrcholkem hory Kilimandžáro v pozadí. Nosorožce můžete obdivovat v Národním parku Lake Nakuru.
Do Keni se dá, stejně jako do dalších oblíbených afrických destinací. Letenku pořídíš u Student Agency za 15,5 tisíce korun. Pohodlně můžeš vyrazit také s cestovní kanceláří. Ceny devítidenních pobytů začínají podle serveru Dovolena.cz na částce kolem 22 tisíc korun. Některé cestovky nabízejí také kombinaci safari s pobytem u moře.
Zdroj fotografií: fotobanka Stock.XCHNG