Jak se správě holit? Poradíme ti, jak na to…

Holení vousů patří téměř k dennímu rituálu každého muže. Pro někoho je to noční můra, někdo si jej užívá, zejména mladíci, kterým vousy teprve začínají růst a oni si pak připadají konečně jako správní chlapi. Vousy ti vždy růst budou a každý se s holením musí nějak vypořádat. Holení však neznamená pouze nepříjemnou činnost a podrážděnou pleť, ne-li malé ranky, které vzniknou pořezáním. Pokud si osvojíš určité rady, jak se správně holit a budeš používat kvalitní nástroje, holení vousů bude snadné.

Je oholená tvář sexy?

Dle průzkumu je na mužích nejvíce sexy strniště, nicméně nic se nemá přehánět a plnovous zrovna není tím, co by ženy přitahovalo. Stejně tak se najdou takové, které milují, když se jejich partner oholí a má pak hladkou pleť. Oholená tvář ti dodá mladistvý vzhled a je symbolem serióznosti a důvěryhodnosti. Je jedno, zda se holíš kvůli sobě, partnerce nebo kvůli zaměstnání, my ti poradíte, jak se holit, kdy se holit, jaké používat pánské holící pomůcky a zmíníme vše potřebné související s touto mužskou povinností.

Kdy se holit?

Ačkoli si můžeš myslet, že je úplně jedno, zde se holíš ráno, odpoledne nebo večer, pak bys měl vědět, že to tak jedno není. Vědecky je totiž dokázáno, že je lidská pokožka nejcitlivější ráno, v brzkých ranních hodinách. Je náchylná na zduření a poranění. A vsadíme se, že nejčastěji se holíš ráno, když si provádíš ranní hygienu. Doporučujeme tedy začít s holením odpoledne nebo večer, tehdy je pokožka nejvíce odolnější.

Základem jsou kvalitní holící potřeby

Měl bys vědět, že základem správného holení jsou kvalitní pánské holící potřeby. Ty tvoří 50 % úspěchu. Když použiješ levný strojek a levnou pěnu na holení, pak bude levně vypadat i tvá tvář. Navíc by sis měl uvědomit, že budeš tyto potřeby využívat téměř denně, a proto je nutné, aby ti poskytly maximální péči. Proto na sobě nešetři. A je jedno, zda ti více vyhovuje klasický strojek na žiletky, břitva, nejmodernější holicí strojek s více břity či novinka, jako jsou depilační pásky pro muže. Ty zatím nejsou tak v Evropě rozšířené. Nejvíce se používají žiletky s nástavcem, jež lze pořídit od jednobřitých až po pětibřité s vlhčícím páskem. V tomto směru můžeme poradit to, že čím máš pokožku citlivější, tím více břitů bys měl používat, protože umožňují jemnější holení. Hojně se využívají holicí strojky jak bezdrátové, tak drátové, ale s ním nedosáhnete tak hladkého oholení, jako s žiletkou. Na druhou stranu se však nemůžeš v žádném případě pořezat.

Co ještě budeš potřebovat?

Ač jsou holící strojky nezbytností ještě se vybav holícím krémem, gelem nebo pěnou. Je dobré, když je pokožka před holením dostatečně hydratovaná. To znamená jakoby zavodněná a napařená a takovou budeš mít po koupání. I přesto však použij kvalitní hydratační krém, gel nebo pěnu, nejlépe bez alkoholu, protože alkohol vysušuje pokožku. Jestliže chceš dopřát své pleti opravdový luxus používej kvalitní mýdla na holení. U těch platí, že čím déle jej necháš působit, tím bude holení snadnější. Pokud používáš elektrický holící strojek, pak je samozřejmě podmínkou holení naprosto suchá pokožka, takže žádný gel, mýdlo apod. potřebovat nebudeš. Po holení se však budeš muset o svou pokožku ještě postarat, protože je podrážděná. Případné krvácení zastav kamencem. Přípravků na pleť po holení je celá řada. Jako základ by ti měl posloužit zklidňující krém nebo přípravky bez obsahu alkoholu, které jemně hydratují a napomáhají regeneraci pokožky. Pokud si chceš ještě dát kolínskou, abys krásně voněl, můžeš, ale nanes ji k ušním lalůčkům nebo na krk, kde se neholil.

Jak se holit?

Důležitým faktorem holení je směr, kterým táhneš břit nástroje po pokožce. Pokud máš hroší kůži, můžeš jezdit břitem nahoru, dolů, doprava, doleva a nebudeš mít pleť podrážděnou. Jestliže je tvá pleť pravým opakem, pak si musíš dát na směr pozor. Hol se tedy zásadně ve směru růstu vousů. Jednou rukou si napni pokožku a druhou rukou drž strojek a veď klouzavý pohyb ve směru růstu. To platí v případě použití holících strojků na žiletky. Když se holíš elektrickým holicím strojkem, pohyb by měl být krouživý. Nejprve si ohol tvář, pak krk a nakonec bradu a knír.