Nudíte se? Nekupujte mývala, ale udělejte si pilotní průkaz!

Máte spoustu volného času a rádi byste se oddávali něčemu, co vás bude naplňovat? Pokud vás omrzelo vysedávání u televize a rezolutně odmítáte víkendové cyklovýlety po jedné a té samé trase, udělejte si pilotní průkaz. Není na tom nic šíleného, a už vůbec ne neuskutečnitelného – v České republice působí množství leteckých škol a soukromých pilotů rok od roku přibývá.

Získání pilotního průkazu sice není tak snadné jako v případě řidičáku, ale rozhodně nejde o něco, na čem byste si měli vylámat zuby. V každém případě se však připravte na to, že výcvik něco stojí, ale ani to by vás nemělo odradit.

Jak vyřízení „piloťáku“ probíhá?

Jedním z předpokladů pro získání pilotního průkazu je odpovídající zdravotní stav. Neobejdete se bez potvrzení od sportovního lékaře. Další podmínkou je věk min. 15 let a absolvování výcviku v přesně vymezené délce.

relaxmen-cz_online_ergo_cz_01

Pilotním výcvikem byste si měli projít v renomované letecké škole. Za dobré reference a zkušenosti instruktorů neváhejte připlatit – výcvik po boku novopečených instruktorů, a navrch ve starších a příliš neudržovaných letadlech zavání průšvihem. K poznávacím znakům kvalitní letecké školy patří možnost předváděcího letu před samotným kurzem. Budete-li mít příležitost, určitě ji využijte!

Po absolvování výcviku složíte zkoušku pod dohledem komisaře z LAA ČR.

Na pojištění nezapomínejte ani v oblacích

Pojištění pilotů chrání žáky i instruktory. Budete-li létat na vypůjčeném stroji, neměli byste nad sjednáním váhat. Způsobíte-li na letadle škodu, pojišťovna ji za vás uhradí (viz. VPP pojištění pro pilota).

relaxmen-cz_online_ergo_cz_02

Skvělou volbou je online pojištění pro piloty od ERGO s volitelným limitem pojistného plnění od 50 do 600 tis Kč a jednotnou spoluúčastí ve výši 10 %. Vztahuje se na letadla registrovaná v členských zemích Mezinárodní organizace pro civilní letectví a v případě platby kartou začne platit okamžitě.