Sháníš bydlení pro rodinu? Do jaké nemovitosti v Praze investovat?

Mnozí odborníci se shodují na tom, že je nyní ideální doba na investice do nemovitostí, především pro bydlení. Za poslední roky výrazně klesly ceny nemovitostí a úrokové sazby hypoték jsou na svých historických minimech. Taková příležitost si již nemusí v brzké době opakovat. Určitě se však nevyplatí investovat do jakékoli nemovitosti. Co je nejvýhodnější a na co si dát pozor při koupi nemovitosti? Pakliže uvažuješ o pořízení nového bydlení pro tvou rodinu, dnešní článek se ti bude jistě hodit.

Ceny nemovitostí, klesají, stagnují nebo rostou?

V současné době se ceny nemovitostí v řadě lokalit pohybují na poměrně nízké úrovni, v porovnání s předchozími léty. Pokud se však jedná o byty a domy v zajímavých lokalitách, lze předpokládat, že již klesat nebudou. Jestliže stoupne poptávka kupujících po bytech v atraktivních místech, kde je nabídka bydlení omezená, lze předpokládat mírné zvyšování cen. Nižších cen lze využít kupříkladu u starších bytů v panelových domech. Zajímat by ses mohl i o prodej nových bytů v Praze, neboť mnohé developerské projekty jsou cenově velice zajímavé. Ze statistik webu Reality.iDNES.cz se v Praze nabízí byt o velikosti 60 – 80 m2 v průměru za 3,7 mil. Kč, a to takřka už 3 rokem. Z této statistiky vyplývá, že ceny stagnují. Praha je obecně žádanou lokalitou, kde lze vždy očekávat vyšší pořizovací ceny nemovitostí, pokud to budeme brát z celorepublikového hlediska. Nicméně každá investice do vhodně zvolené nemovitosti se v budoucnu několikanásobně vrátí.

5 rad, jak vybrat správné bydlení

1. Lokalita

Důležitá je bezpochyby lokalita. Měla by splňovat vaše potřeby. Pokud máte děti, vybírej lokalitu, kde je školka, škola. Hodit se bude lékař v blízkosti bydlení a samozřejmě obchod, ideálně supermarket. Dopravní dostupnost musí být na velmi vysoké úrovni. Každý má představy jiné a neslevujte ze svých názorů. Obecně jsou v současné době vyhledávanými lokalitami, kde lze koupit byty, Praha 10, Praha 9, Praha 1, některé části Prahy 6.

I lokalita a okolí kolem bytu musí splňovat určité požadavky

2. Technický stav nemovitosti

Pokud se budeš poohlížet po starších bytech, je nutné si zjistit technický stav bytu i domu. Na první pohled nemusíš zjistit žádné vady, ale jistě nebude příjemné, když se za čas dozvíš, že dům potřebuje novou střechu, proto je potřeba navýšit fond oprav apod.

3. Provozní a energetické náklady

Nové byty, které v současné době vznikají, vyhovují dnešním nárokům na energeticky úsporné bydlení, proto lze na provozu bytu výrazně ušetřit. U starších bytů si zjisti, ideálně z předchozích faktur za energie, jaká je energetická náročnost.

4. Cena

Velkou roli hraje i cena. Co si budeme povídat. Při koupi staršího bytu zohledni i případné investice do oprav a rekonstrukce. Nejde jen o kupní cenu samotné nemovitosti, ale také úrokové sazby u hypoték. Oba tyto faktory jsou za poslední roky nejlepší.

5. Emoce

Nesmíš zapomenout ani na pocity. Až budete s partnerkou byt vybírat, řiďte se emocemi. Tam, kde hodláte strávit zbytek života, se jednoduše musíte cítit dobře.

Z bytu musíte mít dobrý pocit. Jestliže se v něm necítíte příjemně, něco je špatně!

Úrokové sazby jsou příznivé

Pro investici hrají i nízké úrokové sazby hypoték. Nyní lze v bance sjednat hypotéku za výhodných podmínek. V říjnu letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték pohybovala na úrovni 3,06 procenta (v září 3 procenta). Pro představu se např. před pěti lety sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta. Plánuješ-li pořízení vlastního bydlení, zároveň však musíš počítat s hypotékou, díky aktuálním nižším úrokovým sazbách si můžeš vypůjčit výhodněji.

Závěr:

Lze předpokládat, že s cenami hypoték i bytů zahýbá oslabení koruny. Nové byty v Praze mohou být dražší a hypotéky méně výhodnější než nyní. Intervence České národní banky trhem jistě mírně zahýbá, což se projeví i na realitním trhu. Odborníci se však zatím neshodují na tom, jaké změny to budou. Proto není na škodu investovat nyní, neboť nebudeš muset tolik vynaložit a zadlužit se více, než je nutné.