Fotonávod – jak ošetřit dřevěné povrchy olejovou lazurou?

Rád doma něco kutíš a opravuješ? Máte doma nějaký dřevěný zahradní nábytek, plot, pergolu, přístřešek pro auto nebo cokoli ze dřeva, co volá po novém nátěru? Pak máš právě v létě ideální příležitost, jak dát dřevěným povrchům na tvé zahrádce nový kabát. My ti v dnešním článku poradíme, jak ošetřit a natřít dřevěné povrchy profesionální olejovou lazurou. Mrkni tedy níže na fotonávod, který ti ukáže, jak na to.

Dřevo vyžaduje ochranu

Porézní materiál, jako je dřevo, vyžaduje řádnou ochranu před povětrnostními vlivy. Zejména s ohledem na častou změnu teplot, sluneční paprsky nebo déšť je pečlivá ochrana dřeva pro jeho výslednou životnost více než důležitá. Pro ochranu dřeva proto často volíme
penetrační lazuru, která dřevu poskytne vhodnou ochranu, prodlouží jeho životnost a zvýrazní kresbu nebo upraví barevný tón. Ukažme si krok za krokem, jak správně při práci s lazurou postupovat.

Profi olejová lazura O1020

Na dřevěné podklady doporučujeme využít profi olejovou lazuru O1020. Jedná se o penetrační jednovrstvou lazuru s vysokou sušinou. Vysoký obsah pevných látek zajišťuje nejen vysokou penetraci do dřeva již při nanesení pouze jediné vrstvy, ale i vysokou odolnost proti povětrnosti. PROFI OLEJOVÁ LAZURA O1020 je určena k nátěrům dřeva, dřevovláknitých desek a podobných porézních materiálů na bázi dřeva, pro exteriérové i interiérové použití. PROFI OLEJOVÁ LAZURA O1020 je určena především pro dřevěné plochy  a konstrukční prvky dřevěných staveb jako jsou domy, chaty, sruby, ploty a pergoly ve venkovním prostředí s přímým vlivem povětrnosti.

PROFI OLEJOVÁ LAZURA O1020 se nanáší štětcem nebo válečkem na připravený podklad (čistý, zbavený zbytků pryskyřic, případně upravený broušením). Způsob přípravy podkladu má vliv nejen na konečný vzhled upraveného povrchu, ale i na dobu ochrany dřeva.

Nátěr nových dřevěných podkladů

1. Pro zvýšení ochrany proti dřevokazným houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu dřevo nejdříve napusťte přípravkem LIGNOSTOP HOBBY V1042. Přípravek se ředí vodou podle pokynů uvedených na obalu výrobku. Nanášíme štětcem nebo válečkem.

2. Natřete vrstvu PROFI OLEJOVÉ LAZURY O1020 v požadovaném odstínu. Lazuru před použitím důkladně rozmíchejte, ale již neřeďte. Lazura se nanášejte štětcem nebo válečkem. Naneste takové množství, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva lazury, která se do cca 1 hod z větší části vsákne do podkladu. Pokud je dřevo příliš porézní nebo vysušené (lazura se příliš rychle vpila do podkladu), naneste po 24 hodinách další vrstvu.

3. Nejdříve 1 hod po nanesení setřete z povrchu nevsáklé množství lazury. Získáte tím nejen lepší vzhled, ale současně uhladíte povrch dřeva, protože při nátěru mají vlákna dřeva schopnost vyplavat na povrch a vytvořit tak po zaschnutí drsný povrch.

Nátěr dřevěných podkladů se starým nátěrem – renovace

1. Při renovacích starých nátěrů je nutné nejdříve pečlivě připravit povrch dřeva. Hrubé nečistoty a odlupující staré zbytky nátěrů odstraňte ocelovým kartáčem.

2. Pokud chcete získat hladký vzhled povrchu, přebruste ještě brusným papírem č. 120 – 180.

3. Další postup je shodný s postupem nátěru pro nový dřevěný podklad:

  • napuštění podkladu
  • nátěr lazurou
  • setření nevsáklého množství a uhlazení povrchu