Jáhly, chilli a zelená káva – co mají společného? Pomáhají při hubnutí

Ač nejrůznější diety a štíhlou postavu řeší zejména ženské, i my chlapi sem tam potřebujeme shodit nějaké to kilo, když se nám začne pěkně kulatit pupek. Nevím, na kolik jsi ochotný se týrat hladem a mučit se v posilovně, ale máme pro tebe tip na tři potraviny, které mají pozitivní vliv na hubnutí. Je ti jistě jasné, že pokud chceš shodit nějaké to kilo a zpevnit postavu, fyzické aktivitě se nevyhneš. Nicméně je potřeba nastavit i jiné stravovací návyky, necpat se bůčkem, klobáskami, hranolkami, ale volit zdravé potraviny. Zařaď do svého jídelníčku jáhly, chilli a zelenou kávu. Proč?

Jáhly

jáhlyJáhly a hubnutí jdou spolu ruku v ruce. Po nutriční a dietetické stránce se jedná o velice ceněnou potravinu. Jáhly mají vynikající výživové vlastnosti, a proto jsou vhodné i pro tebe, pakliže se budeš chtít začít stravovat zdravě a hlavně hodnotně. Pro hubnoucí jídelníček jsou ideální. Obsahují vlákninu, fosfor, hořčík, draslík, vitamíny skupiny B, měď, železo, zinek. Jáhly jsou komplexní sacharidy, které tě nasytí na delší dobu. Mají rovněž nízký glykemický index, což znamená, že energie se uvolňuje postupně, takže se cítíš rychleji zasycený a tento pocit sytosti trvá delší dobu.

Jáhly si můžeš dopřát ke snídani, na oběd i večeři. A neboj, rozhodně to není žádný hnus. Vynikající je kupříkladu jáhlová kaše, ideální je na snídaní. Stačí jen spařené jáhly vařit po dobu 20-25 minut, dokud nebudou měkké. Poté přilij mléko a ochuď medem. Pro lepší chuť můžeš přidat ořechy, mandle, skořici, rozinky a nějaké ovoce, které máš rád. Z jahel lze dále připravit polévku, nákyp, rizoto, karbanátky a řadu dalších pokrmů. Mnohé nalezneš na netu.

Chilli

chilli papričkyRovněž spolu souvisí chilli a hubnutí. A ostré pokrmy přeci chlapi milují. Pokud jsi na tom stejně, tak je to další skvělá surovina, kterou využívej v kuchyni při přípravě pokrmů. Chilli papričky dokáží rozpohybovat i ten nejpomalejší metabolismus. Obsahují látku zvanou kapsaicín, který může za to, že tak pálí. Zároveň však vědci zjistili, že díky kapsaicínu podporují hubnutí. Napomáhá spalování tuků, omezuje chuť do jídla a zvyšuje výdaj kalorií. Následkem toho podporuje metabolismus a zabraňuje dalšímu ukládání tuků. Ale! Určitě to neznamená, že když budete chilli papričky ve velké míře konzumovat, budete hubnout raz dva. Chilli je zdravé a chutné, ale zároveň pouze v rozumných dávkách. A navíc, chilli je považováno i za afrodiziakum, takže tě může povzbudit i po jiné stránce.

Zelená káva

zelená kávaZelená káva a hubnutí představuje další kombinaci, která patří k sobě. V posledních letech se stala hitem mezi produkty podporující hubnutí. Zelená káva obsahuje fenolické sloučeniny, jako je kyselina chlorogenová a kyselina kávová a také kofein. Ten napomáhá k tomu, že si tělo neukládá nadbytek tuku do tukových zásob. O kofeinu se také ví, že působí jako stimulant. Zároveň mírně odvodňuje. Fenolické sloučeniny i kofein podporují rovněž srdeční aktivitu a krevní oběh.

Zelená káva se získává z nepražených zrnek kávy. Oproti klasické černé kávě se liší barvou i chutí. Spíše svou konzistencí připomíná čaj. Lze ji konzumovat jako nápoj, který si připravíš z rozemletých zrnek zelené kávy a vody nebo jako doplněk stravy ve formě tobolek.

Ilustrační fotografie: fajnhubnuti.cz