Jak začít hrát golf? Co bys měl vědět, než začneš?

Sleduješ již delší dobu v televizi nejrůznější golfové turnaje a zatoužil sis i ty na vlastní kůži vyzkoušet tento elitní sport? Doposud jsi měl pouze osobní zkušenost s minigolfem, ale na greenu jsi ještě nikdy nehrál? Golf není zcela levnou záležitosti, nicméně je v posledních letech stále dostupnější a není již pouze výsadou společenské smetánky. Zajímá tě, co hraní golfu obnáší a co si na něj musíš připravit? To ti povíme v dnešním článku.

Dostupnost golfových hřišť

První věc, která by tě měla ohledně golfu zajímat, je dostupnost golfu ve tvém okolí. V současné době je hustota golfových hřišť, případně tréninkových areálů, docela slušná. Nemusíš mít obavu z toho, zda vůbec budeš moci kde golf provozovat. Limitující je snad fakt, že dostupnost hřišť je o něco horší. Na většinu se bez auta nedostaneš. Obvykle je tedy potřeba se na golfová hřiště dopravit autem, takže s tím počítej, neboť se jedná o velké plochy, které jsou třeba spíše někde na okrajích měst apod. Zároveň něco váží i samotná golfová výbava, ať už hole, bag nebo pokud se třeba rozhodneš pro golfový vozík Decolt, pak je rozhodně snadnější, když vše naložíš do auta a pohodlně se na hřiště dopravíš vozem.

Golfové kluby

Golfová hřiště jsou obvykle součástí nějakých golfových klubů, mají tedy buď privátní nebo poloprivátní charakter, kde musíš být zaregistrován. To sebou přináší pravidelné placení klubového členství. Finance se používají na údržbu hřiště a chod klubu. Může to být okolo 10 – 40 tisíc Kč, někde i více. Členský příspěvek se odvíjí zejména od prestiže hřiště. Jednotlivé kluby a hřiště mohou mít různou úroveň, nabízí jiný standard i služby. Každoročně vydává Česká golfová federace (dále jen ČGF) ve spolupráci s časopisem Golf tzv. oficiální ročenku, kde nalezneš základní orientaci o golfových klubech i cenové rozpětí za členství.

Volba klubu a hřiště samozřejmě závisí nejen na ceně, ale také na tom, kde to máš za golfem nejblíže. Seznam golfových hřišť rovněž poskytuje ČGF na svých internetových stránkách.

Potřebuješ zelenou kartu

Pokud chceš hrát golf, je nutné získat „zelenou kartu“ absolvováním zkoušky. Je to osvědčení o způsobilosti hráče ke hře na golfovém hřišti. V golfových klubech jsou k dispozici trenéři, kteří tě ke zkoušce vše potřebné naučí. Počet lekcí bude záležet na tvé šikovnosti. Zkouška obsahuje test z golfové etikety, a praktickou část, tedy tvou hru. Je nutné, aby byl každý začátečník patřičně proškolen, věděl, jak se na greenu chovat, jak reagovat na vzniklé situace, měl by znát golfová pravidla apod.

Nesmí ti chybět golfové vybavení

Pakliže si vybereš, kde golf budeš hrát a víš, že musíš složit zkoušku, chybí ti už jen poslední, a tím je golfové vybavení. Proto doporučujeme navštívit golf shop a zakoupit si výbavu. Základ tvoří golfové hole a golfové míčky. Ty je možné ukládat do golfového bagu nebo-li vaku, kde můžeš dávat i jiné potřebné vybavení. Alternativu k bagům tvoří golfové vozíky. Můžeš si jej pořídit místo vaku, pokud nechceš tahat golfový bag na zádech. Dále se ti budou hodit golfové rukavice, golfová obuv, tees, oblečení na golf, ručník, scorekarta a jiné drobnosti. A které se ti budou hodit poznáš časem.