Pět věcí, které se vám můžou stát během letního výletování

Seznam pohrom, které vás mohou potkat během většího letního výletu, není úplně zanedbatelný. Kromě zvířecích hrozeb v podobě klíšťat, hadů, komárů a šílených veverek, vás mohou potkat i jiné nepříjemnosti. Zvlášť, pokud si výlet a výbavu dopředu trochu nepromyslíte.  

Utekl vám parťák 

Správný výletník by se měl v terénu, do kterého chce vyrazit, buď vyznat, nebo mít s sebou dostatečný počet zařízení, která mu v orientaci pomohou. Jako třeba GPS, navigační aplikaci v mobilu anebo váhově nejlehčí variantu – „staromódní“ papírovou mapu.

Pokud je plán cesty jasný, určitě neuděláte chybu, když věnujete stejně velkou pozornost i výběru těch, kteří vás na výletu budou doprovázet. Podobná kondice rovná se značka ideál. Jestli kamarád vyrazíostrým tempem a ještě na vás hází zlostné pohledy, pokud se držíte pozadu, asi to není parťák v pravém slova smyslu.

Zima, dehydratace a zmoklé slepice

Pokud jste zvládli počáteční plánovací fázi, je na čase si ujasnit, jaké nejčastější potíže vás mohou během výletu potkat. Ve vyšších polohách může být ještě sníh, takže na promokavé boty zapomeňte. Raději zůstaňte u pohorek. Na otevřené sandály už vůbec nemyslete, v těch si akorát sedřete nohy, navíc v lesním porostu se můžete o něco poranit. Volba správné obuvi je prostě zásadní. Kromě rozpadnutí skupiny a ztracení se vám během výletu hrozí ještě hlad, zima, žízeň a promoknutí. Tomu se dá ale docela snadno zabránit, pokud vybavíte váš batoh klasickou pláštěnkou, jednou teplejší vrstvou navíc, svačinou a aspoň litrem a půl tekutin.

výlety

Spálit se zvládne každý, nespálit se, to je umění

Teploty se často šplhají pěkně vysoko a sluneční paprsky mohou být obzvlášť na horách pěkně ostré. Dbejte tedy na ochranu hlavy i očí a pravidelný pitný režim. Stejně tak byste měli pamatovat i na opalovací krém.

Pokud nemíříte zrovna do rakouských třítisícových Alp, můžete zvolit krém s nižším ochranným faktorem jako je Amica krém s faktorem 6 – praktické balení se vejde do každé kapsy a ani v batohu se nijak zvlášť nepronese, přitom vás ochrání od toho nejhoršího.

Samozřejmě, kompletní výčet pohrom, které vás mohou potkat, jsme vám neposkytli. Ale na ty základní budete určitě připraveni 🙂