Potřebuješ zabrat? Posiluj mozek a dbej na správnou životosprávu

Chystáš se na tu nejtěžší  zkoušku v semetru? V práci se na tebe všechno sype? Musíš se soustředit dlouho a intenzivně? Tvůj mozek se nejspíše brzy začne dožadovat svého – nebude schopen plnit všechny požadavky, které bys sis představoval. Únava, přetížení a vyčerpání zcela zásadně ovlivňují efektivitu. Nejlepší by bylo ulehnout do postele a pořádně si odpočinout. Ne však vždy je to možné. Co tedy dělat v této zapeklité situaci?

Možná se v náročnějších situacích neobejdeš bez lehkých stimulantů jako je káva, silný čaj nebo kolové nápoje, není to však nejlepší řešení. Ani cigarety, energetické nápoje a alkohol pro uvolňování stresu nejsou bez viny. Špatnou zprávou je, že povzbudivý účinek těchto “pomocníků” je krátkodobý a postupně se snižuje. Rizika spojená s jejich konzumací však naopak se zvyšujícím se množstvím stoupají.

Motivace a povzbuzení sportem

Jedním z klíčů k dobrému výkonu je dostatečný odpočinek a současně jeho opak – cvičení a dostatečná fyzická aktivita. Dřívější studie potvrzují, že pravidelné cvičení zlepšuje paměť, pomáhá k jasnějšímu myšlení a snižuje riziko rozvoje kognitivních onemocnění. Dostatečná fyzická aktivita a pravidelný sport podporuje mozkovou činnost a funkce. Pohyb stimuluje správnou činnost mozku, podporuje duševní rovnováhu a odolnost při zvýšené zátěži. Jako příjemnou změnu můžeš v běžném pracovním dni zařadit práci na počítači ve stoje, což podporuje soustředění i činnost oběhové soustavy.

Trénuj, ať nezakrní

Pravidelná fyzická aktivita prospěje nejen tvému tělu, ale i mozku. Odborníci doporučují jako prospěšné aktivity pro tvůj mozek například hry, křížovky, hlavolamy, puzzle, sudoku nebo učení se cizím jazykům. Zaměstnej svůj mozek třeba netradičními způsoby běžných každodenních činností – použij opačnou ruku, než tu, kterou užíváš běžně k ovládání myši, čištění zubů nebo si při jídle prohoď příbory. Posilování mozku zpomaluje proces jeho stárnutí a uchovává mozek ve formě.

Rozmanitá strava bez chemických ingrediencí

Nezdravá strava má negativní vliv na synapse mozku, proto se snaž omezit potraviny s nadměrným množstvím chemických přísad, vyhýbej se polotovarům a jednostranně zaměřené stravě. Naopak zdravá strava s dostatkem omega -3 mastných kyselin má na mozek, ale i srdce a cévy blahodárný vliv. Důležitý je také dostatek ovoce a zeleniny, ryb či mořských plodů. Pokud ti ryby nechutnají nebo si chceš zajistit dostatečný přísun potřebných živin, můžeš využít například doplněk stravy Acutil. Pozitivní vliv složek, které právě tento přípravek obsahuje (omega-3 mastné kyseliny, fostafidylserin, ginkgo biloba a další) dokládají mnohé klinické studie, podporují činnost mozku a přitom pomáhají zlepšovat koncentraci a zlepšují funkce a výkon mozku.