Skútr 125 ccm nyní můžeš řídit i s řidičákem na osobák

Vždycky sis chtěl pořídit skútr, který by tě rychle přepravil z jedné části města do druhé? I když se zrovna nejedná o rychlou a silnou mašinu, takový skútřík se vždycky hodí? Máš pravdu! Protože ne vždy je potřeba vytáhnout auto. Vzhledem k tomu, jak drahé jsou momentálně pohonné hmoty a skútr má mnohem nižší spotřebu, než osobní automobil, pak je skútr velice dobrá alternativa přepravy. Jenže máš řidičák pouze na osobáky a nemáš chuť absolvovat autoškolu? Pak pro tebe máme skvělou zprávu! Teď už ti stačí pouze řidičák skupiny B.

Změna novely silničního zákona

Od ledna tohoto roku, konkrétně od 19.1.2013, vešla v platnost novela zákona, která řadí skútry 125 ccm pod řidičské oprávnění na osobní auta. Podmínkou však je, že skútr musí být vybaven automatickou převodovku, či-li nemůžete řadit rychlost manuálně. K řízení skútru o objemu 125 ccm, který bude disponovat automatickou převodovkou, tedy nemusíš mít řidičák jiné skupiny, stačí pouze „béčko“. Do té doby bylo možné s řidičákem na auto řídit pouze padesátky, jejíž maximální rychlost je do 45 km/h nebo tak maximálně elektrokolo či moped.

Jaké výhody sčítá jízda na skútru?

Teď už budeš moci v příznivém počasí klidně osedlat skútr o objemu 125 ccm. Takže ušetříš za benzín, neboť průměrná spotřeba malých skútrů se pohybuje okolo 2 litrů na 100 km a taky i čas. Už žádné stání a čekání v kolonách, které jsou vždy otravné. Už žádná starost, kde zaparkovat, protože takový skútr se vejde téměř všude. I z pohledu ekologie je přechod ke skútrům přínosnější, neboť by se mohlo ulevit dopravě a skútry nevypouští do ovzduší tolik toxických látek, jako automobily.

Jaký stroj vybrat?

Při výběru skútru je potřeba si uvědomit, co od něj očekáváš a jak často na něm budeš jezdit. Zda se budeš přepravovat spíše v rámci města a budeš jej využívat sám, nebo na něm budete jezdit dva a i delší trasy. Z pohledu výrobců máš velké možnosti. Můžeš vsadit na známou značku, která má tradici nebo zakoupit skútr třeba od jednoho z nových hráčů na trhu, zejména těch čínských. Tyto skútry lze pořídit za nízkou pořizovací cenu. Rovněž máš možnost vybrat skútr nový či ojetý? Jako u osobních automobilů, to stejné platí i pro skútry. Bazar či koupě skútru přes autorizovaného prodejce? Toť otázka! Ve zkratce lze říci, že můžeš narazit na perfektního skútra, který je již ojetý, ale bude ti sloužit bezproblémově, tak na skútr zcela nový, u kterého tě budou trávit časté poruchy. I to se může stát. Prostě zde nelze říci, kterou cestou se máš dát. Je to stejné, jako u nového či ojetého vozu.

Skútr i jako módní doplněk

I když se každý správný chlap zaměřuje především na motorovou stránku, skútr dnes může být i stylovým modním doplňkem. Výrobci těchto motocyklů sledují nejnovější trendy a technologie. Skútry disponují třeba ABS nebo kontrolou trakce. Výrobci se snaží skútry přizpůsobit jak módě, tak požadavkům zákazníků. V současné době jsou velmi v kurzu tzv. retro skútry.

retro skútr - Kentoya Sole Mio

A jestliže ti retro styl není zrovna blízký a moc se ti nelíbí, můžeš se poohlédnout po vzhledově klasických skútrech. I skútry 125 ccm jsou k dostání v tradičně moderním provedení v mnoha barevných variantách.

Kentoya Free Wind 125 4T

Kentoya Eagle King 125 4T

Kentoya City One 125 4T

Skútry 125 ccm tě mohou spolehlivě přepravovat jak po městě, tak mimo něj a jejich maximální rychlost dosahuje i 100 km/h. Proto mysli také na bezpečnost a nezapomeň dokoupit helmu, rukavice a pevnou bundu s protektory.