Začni posilovat s činkami a naber svaly

Toužíš po vypracovaném a svalnatém těle? Co si budeme povídat, pro každou ženu jsou svaly sexy a pokud chceš i ty okouzlit některou z nich svou postavou, pak máš nejvyšší čas začít něco dělat. Nemusíš vypadat vyloženě jako nabušený korbič, ale obecně by měl mít chlap sílu a svalnatější postavu. O nějaké tintítko se žena asi těžko bude moci opřít. Zároveň ani začínající panděro není tím, čím bys mohl zabodovat. Ale jestli zrovna nejsi typ na posilovnu, správný chlap si musí umět poradit za každé situace. Můžeš posilovat doma.

Proč posilovat?

Posilování sebou přináší řadu výhod. Nejen, že si zpevníš postavu, nabereš sílu a svaly, ale zapomeneš také na běžné starosti. Odbouráš stres, zlepší si ti krevní oběh, získáš fyzičku a rozhodně se ti i zvedne sebevědomí. Zaručujeme, že sám ze sebe budeš mít lepší pocit. Takže, jak začít?

Posilování s činkami

Pokud chceš zvýšit svůj silový potenciál a nabrat svalovou hmotu, ideální cvičební pomůckou jsou činky. S činkami je cvičení mnohem efektivnější, než na nějakém posilovacím stroji a na druhou stranu můžeš pořídit činky levně. Takový posilovací stroj je mnohem větší investicí. Činky tě stojí jen pár korun a nezaberou žádné místo. Kdežto posilovací stroj je co se týče prostoru docela náročný. Činky jsou základem a v podstatě i nepřekonaným sportovním náčiním. Díky nim můžeš posilovat mnoho partií těla a to pouze nepatrnou změnou pohybu. Pokud si nastavíš správnou hmotnost a budeš posilovat pravidelně, v relativně krátkém čase získáš větší sílu a vybuduješ si pevnou a objemnou svalovou tkáň.

Jaké činky pořídit?

Činek si můžeš pořídit několik. Rozlišujeme zpravidla jednoruční činky, obouruční, vzpěračské či činkové sety, přičemž mohou být činky i nakládací. To znamená, že si můžeš postupně zvyšovat zátěž. To samé platí i pro vzpěračské činky, nebo-li tyče. Činkám, u kterých je pevně nastavena zátěž, se také říká monobloky.

jednoruční činka - monoblok

Doporučujeme spíše nakládací činky, které jsou dostupné v jednoručním a dvouručním provedení. Jejich výhodou je totiž možnost si zvyšovat zátěž v závislosti na délce žerdi a také počtu kotoučů.

jednoruční činka - nakládací

Zvláštní činkou se speciální rukojetí, ale zároveň také velice oblíbenou, je Kettlebeel. Činky Kettlebell slouží nejen k získání svalů, ale také procvičí celé tělo. Cvičit můžeš s jednou nebo dvěma činkami. Nejčastěji s nimi můžeš tzv. kmitat, ale také provádět dřepy, úklony nebo dělat klasické kliky.

činka Kettlebell

Jak cvičit s činkami?

S činkami můžeš procvičit téměř všechny partie těla. Záleží tedy na tom, kde potřebuješ nabrat svaly, ale každopádně bys ses měl zaměřit na prsní svaly, bicepsy, tricepsy, ramena, stehna, břicho.

  • K posílení prsních svalů je dobré posilování s velkou dvouruční činkou, případně i dvěma jednoručními. Praktikuj tzv. tlak s činkou,
  • k posílení pažních svalů je dobré zvedání ideálně dvou činek tak, že si sedneš a budeš pouze činky zvedat,
  • k posílení nohou, zejména stehenních svalů je ideální cvik klasický dřep s činkou za krkem.

Cviky je potřeba provádět plynulým pohybem. Když budeš svaly napínat, to je pohyb nahoru, tak vydechuj, při uvolnění se nadechuj. Před i po cvičení je dobré se protáhnout, ať se ti svaly uvolní.